SME Bank collaborates with Cashew Nut Association of Cambodia organize a seminar on “Access to Finance: Prepare your business to obtain a loan from SME Bank of Cambodia”
On 05th July 2023, SME Bank of Cambodia (SME Bank) and Cashew Nut Association of Cambodia (CAC) organized a seminar on “Access to Finance: Prepare your business to obtain a loan from SME Bank of Cambodia” to share the bank profile, product feature and criteria for business plan preparation to access SME Bank financing services for any capital expenditure or working capital purpose.
This seminar was held in the present of Dr. Lim Aun, CEO of SME Bank, Mr. Uon Silot, Chairman of CAC, and attended by the cashew processing community, and more than 20 members of CAC at head office of SME Bank.
On May 20,2024, in Tokyo, H.E Dr. PHAN Phalla, Secretary of State of the Ministry of Economy and Finance and Chairman of the Board of Directors of SME Bank of Cambodia presided over and led the delegates that included the Board of Directors, and the senior management of the Bank. The delegation paid a visit to the Policy Research Institute (PRI), the Ministry of Finance, Japan; and the Micro Business and Individual Unit, Japan Finance Corporation (JFC-Micro).